DENİZLİ / KAMPÜS 444 7 647 ALO KAYIT

Denizli İhtiyaç Akademi

Öğrenci Görüşleri

0 (258) 213 55 44

denizli@ihtiyacakademi.com

KPSS-A Hakkında Merak Ettikleriniz

KPSS'ye girebilir KİMLER?
KPSS'ye mezun veya mezun durumda olan kişiler girebilmektedir.

Kurum Sınavlarına Nasıl Katılınabilir?
KPSS'de yeterli puanları alan arkadaşlar kurumlar tarafından ilan edilen Sınavlara dahil olurlar. Puan türlerinden 80 ve üzerinde puan almak kurum sınavlarına dahil olmak için genel olarak yeterlidir. Derslerin her bölümünden 20 ve üzeri net çıkarmak Kurum Sınavları için yeterli olacaktır.

KPSS'yi Kim Yapar?
KPSS, ÖSYM tarafından yapılır. Başvuruların alınması, sınavın uygulanması ve değerlendirilmesi ÖSYM tarafından gerçekleştirilir.

KPSS Sonuçları Kaç Yıl Geçerli?
KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir.

KPSS'ye Girmek İçin Ya da Kurumlarda Çalışabilmek İçin Yaş Sınırlaması Var mıdır?
KPSS'ye girmek için ya da kurumlarda çalışabilmek için yaş sınırlaması, merkezi olarak düzenlenen bir mevzuatta bulunmamaktadır. Ancak bazı kurumlar kurum sınavı öncesi Kişisel alımı duyurularında 30-35 gibi yaş sınırlamaları uygulayabilmektedirler.

Memur olarak çalışanlar KPSS ile bir daha yerleşebilir mi?
Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmeliğin birinci maddesinde sınavın ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi için YAPILACAĞI belirtilmektedir.Ancak uygulamada memur olarak çalışanlar da bu sınava girmektedirler. Ve yine uygulamada, çalışan memurlar KPSS ile herhangi bir yere yerleştirilmeleri ve çalıştıkları kurumdan muvafakat almaları halinde yerleştirildikleri yeni memuriyet kadrolarına atanabilmektedirler.

KPSS 'de puan türleri nasıl hesaplanır?
KPSS sonucu ÖSYM'nin göndermiş olduğu sınav sonuç belgesinde lisans mezunları için 120 puan türü bulunmaktadır.Her kurum, bu puan türlerinden derslerin ağırlığının farklı farklı hesaplandığı bu puan türlerinden birisini tercih edebilir.

Örneğin, bir kişinin Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı'na uzman yardımcısı olarak girebilmesi için KPSS 47 puan türünden dikkate alınır Aldığı değil. Bu puan hesaplanırken;

GK:% 10 - GY:% 10 - HUKUK:% 20 - İKTİSAT:% 20 - MALİYE:% 10 - YABANCI DİL:% 10 etkilidir.

KPSS Kaç Bölümden oluşur?
Yapılacak sınav dört bölümden oluşmaktadır.

Cumartesi Sabah: Genel Kültür ve Genel Yetenek
Bu oturuma dört yıllık lisans programlarından mezun olan herkes katılmaktadır.

Yabancı Dil Testi → KPSS A puanlarının tamamının hesaplanması için, NİSAN ayında yapılan YDS ye adaylar katılmak zorundadır.

Cumartesi öğleden sonra: Sadece Öğretmen Adayları için

Pazar Sabah: Hukuk - İktisat - Maliye - Muhasebe - İşletme

Pazar öğleden sonra: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri - Ekonometri - İstatistik - Kamu Yönetimi - Uluslararası İlişkiler